Jūs esate čia

Homeopatija ir vaistažolės vaikams

Net pripažįstantys ir naudojantys cheminius vaistus žmonės neskuba duoti savo kūdikiui stiprių medikamentų, nes žinoma, kad tai daugiau ar mažiau pavojinga. Be to, vaiko kūnas greitai reaguoja ir į „silpnus" gydančius veiksnius. Tik ar visuomet užtenka žinių, kaip pagelbėti savo mažyliui?

Kūdikiams iki dviejų metų mažiaus nereikia skubėti duoti vaistažolių arbatų, antpilų. Kol mama pati maitina vaikelį, esant reikalui, ji gali gerti vieną ar kitą arbatėlę, pvz. nuo pūtimo, pilvo dieglių ar užkietėjimo. Apskritai vaistažolės kūdikiams duodamos tik pasitarus su gydytoju, išmanančiu augalų poveikį. Vyresniems vaikams, esant reikalui, jau galima duoti nedidelius kiekius vaistažolių. Nevalia pamiršti, kad bet kokia žolė – vaistažolė. O vaistažolės naudojamos tikslingai, ne šiaip sau, ne paskanavimui. Vaikai iki vienerių metų amžiaus gali skanauti mamos pieno, vandens. Jeigu maitinimas retinamas – galima duoti daržovių nuovirų, sulčių, vaisių, jų sulčių. Arbatą rinktis tik esant reikalui. Kūdikiui griežtai negalima duoti nuodingų ar stipriai veikiančių augalų antpilų, tinktūrų ar žolių tablečių, papildų. O tokių, stipriai veikiančių, augalų daug, pavyzdžiui, net valerijonas ar pelynas. Jų padauginimas gali sukelti sunkius apsinuodijimus. Niekada neduokite kūdikiui net ir labai geros ar žinomos firmos maistinių, vaistažolinių papildų, nepasitarus su gydytoju. Daugelio jų sudėtyje yra mažai žinomų Lietuvoje augalų, jų dalių. Ne visuomet instrukcijose aprašomas galimas poveikis kūdikio organizmui. Netgi medikai apie papildus dažnai būna nepakankamai informuoti. Patikimiausia yra pirkti lietuviškas vaistažoles, o jei gerai jas pažįstate – rinkite patys. Geriausia yra sode turėti savo įvairių vaistažolių pievelę ar lysvę. Iš tiesų naudingosios žolės auga visur, tik mes beatodairiškai visas piktžolės išravime, nesusimąstydami, kas ji tokia, ši mano sodo viešnia, ką gero galėtų duoti. Juk kuo turtingesnė sodo augmenija, tuo geresnis dirvožemis ir gausesnės bei įvairesnės mūsų arbatžolių (vaistažolių) atsargos žiemai. Ką galime rasti sode?

 • Kmynai - juos reikia duoti vaikams kai sutrinka virškinimas, pučia pilvą, viduriukai linkę užkietėti ar vargina skrandžio, žarnyno spazmai. Antpilas sukelia apetitą, ramina. Paruošimas: vieną valgomąjį šaukštą smulkintų kmynų sėklų užpilkite stikline verdančio vandens, palaukite kol atvės. Nukoškite ir duokite gerti kūdikiui po vieną arbatinį šaukštelį prieš valgį.
 • Krapai veikia panašiai kaip kmynai. Jie mažina rūgimo procesus žarnyne, pūtimą, skatina virškinimą, ramina dieglius ir sudirgusią nervų sistemą, gerina miegą.
 • Raskila – jos antpilas kaip skani arbata geriama esant skrandžio, dvylikapirštės žarnos uždegimams. Ramina kraujavimus, gydo viduriavimus. Paruošimas- 1 valgomąjį šaukštą užpilkite stikline verdančio vandens, palaikykite 10 minučių, nukoškite. Vaikams duokite gerti po ketvirtį- pusę stiklinės per dieną.
 • Šalpusnis – geras vaistas kosuliui, sukeltam bronchito, pneumonijai gydyti. Antpilas skatina atsikosėjimą. Paruošimas: vieną valgomąjį šaukštą užpilkite stikline verdančio vandens, palaikykite 15 minučių, nukoškite. Vaikams duokite kas 2-3 valandas po vieną valgomąjį šaukštą.
 • Dilgėlė puikiai tinka išsekusiems asteniškiems miesto paaugliams, kenčiantiems nuo mažakraujystės bei vitaminų trūkumo. Jos antpilas valo kraują, stiprina imuninę sistemą, stimuliuoja bei tonizuoja. Paruošimas: vieną valgomąjį šaukštą užpilkite stikline verdančio vandens, palaikykite valandą, nukoškite. Gerti po vieną valgomąjį šaukštą 3-4 kartus per dieną.
 • Eglė – puikus bendrą organizmo tonusą atstatantis augalas. Naudojami jaunieji ūgliukai, surinkti balandžio-birželio mėnesiais, kol dar yra minkšti. Antpilas gali būti gaminamas tiek iš džiovintų, tiek iš šviežių ūglių. Tinka jautriems, išsekusiems, dažnai sergantiems, ypač esant kvėpavimo takų ligoms, mažakraujystei.

Miesto gyventojams artimiausias pagalbos taškas - homeopatinė vaistinė. Kūdikiams labiau rekomenduojami homeopatiniai vaistai – gyduolės, o ne vaistažolės. Jie visiškai saugūs, lengvai dozuojami, neturi pašalinio poveikio. Skirtingai nuo gydymo vaistažolėmis, homeopatijoje naudojami labai maži vaistingųjų medžiagų kiekiai, kurie veikia imunitetą. Be to, naudojami ne tik augalai, bet ir mikroelementai, gyvūnų nuodai, pav. gyvačių. Viso yra keli šimtai gyduolių ir jų veikimo spektras labai platus. Homeopatinės gyduolės tinkamos tiek ūmių, tiek lėtinių ligų atvejais.

Apžvelgsime reikalingiausias, ypač kūdikiams, gyduoles, bei jų naudojimo ypatybes.

Homeopatinių gyduolių naudojimo ypatybės:

 • Vaikams jos duodamos žirnelių pavidalu, o jeigu jūsų vaikas alergiškas pieno cukrui (jis yra gyduolės nešančioji medžiaga), homeopatinė vaistinė pagamins jums jos vandens tirpalo pavidalu.
 • Gyduolių naudojimo dažnumas priklauso nuo ligos ūmumo. Jeigu sergama pirmas dienas, stipriai, ūmiai, gyduoles reikia duoti dažnai – kas valandą ar dvi. Jeigu sergama jau keletą dienų, ar net savaičių, nėra aštrios ligos eigos – gyduolės naudojamos rečiau – du, tris kartus per dieną.
 • Gyduolių negalima laikyti arti elektromagnetinių laukų, šaldytuve ar prie televizoriaus, mobilaus telefono
 • Gyduolės sučiulpiamos, o kūdikiams tiesiog padedamos už apatinės lūputės- jos greitai ištirpsta.
 • Kūdikiui iki metukų duodamas vienas žirnelis, iki trejų – du žirneliai, ikimokyklinio amžiaus vaikams – trys žirneliai.
 • Prie kiekvienos gyduolės rašoma raidė su skaičiumi, kurie nurodo jos stiprumą – potenciją . Gydantis savarankiškai paprastai naudojamos D potencijos gyduolės.

Aconitum D3 - vaistas nuo ūmių peršalimo ligų (supūtus vėjui, gripuojant). Skiriamas esant aukštai temperatūrai. Naudojamas kas valandą. Nuo šio vaisto gerėja vaiko savijauta. Skirtingai nuo paracetamolio ar aspirino, homeopatiniai vaistai temperatūrą mažina palaipsniui – per kelias dienas. Nėra varginančio prakaitavimo, ir ūmaus temperatūros pakilimo iš naujo. Atsiranda žvalumas, apetitas, nors ir temperatūra dar būna pakilusi.

Pulsatilla D3 - naudojama esant lengvai išbėgančiai, pūlingai slogai, su kuria paprastai vaikai dar išleidžiami į darželį. Vaistai naudojami tris-šešis kartus į dieną.

Nux vomica D3 - būtina gyduolė tuose namuose, kur dažnai apsinuodijama, valgomas nesveikas maistas, dažnai naudojami antibiotikai. Visuomet skiriama po antibiotikų sutrikus virškinimui, organizmo valymui, detoksikacijai. Duokite vaikui, jeigu jis negaluoja pavalgęs traškučių ar kito nesveiko maisto. Geriausia naudoti prieš miegą, t.y. nakčiai.

Arnica D3 - nepakeičiama gyduolė traumų atvejais. Vaistinėse galima įsigyti Arnikos tinktūros, ją praskiesti tris- keturis kartus didesniu kiekiu virinto vandens ar silpnos degtinės ir naudoti kompresams susimušus, pasitempus, išsinarinus ar panašiai. Staigiai nuima skausmą, nesusidaro mėlynės. Kartu naudojami Arnikos žirneliai ar lašai. Jeigu trauma vidinė – pavyzdžiui, operacija, arba pilvo organų sumušimas – Arnika naudojama vidiniai.

Apis D3 - tinkamiausia gyduolė ūmių alergijų atvejais – jeigu odytė paraudusi, patinusi, karšta ar net formuojasi pūslės. Naudojama po bičių, uodų sukandimų, ūmai išbėrus po netinkamo maisto ar reaguojant į kitas medžiagas. Lėtinių alergijų atvejais būtina pasitarti su gydytoju.